.: Mr. AYDIN JAFAROV :.

Satış Ve Pazarlamanın Güçlü Silahı : Video Marketing


Markalaşma ya da satış ve pazarlama süreçlerinde elimizi güçlendirecek, vermek istediğimiz mesajı daha kolay, hızlı ve akılda kalır halde sunmak için elimizdeki önemli silahın farkında mıyız?
 
Yüzlerce kelime ile anlatmak zorunda kalacağımız mesajları daha az kelime ile ve daha etkili bir biçimde aktarmak mümkün!
 
Müşterileriniz de Videolar İçin Vakit Harcar
 
En büyük arama motoru Google’dan sonra Youtube günde 4 milyar video görüntüleme ile video paylaşımlarının en büyük mecralarından biri.
 

Ä°nsanların %78’i en az haftada bir kez, %55’i her gün video seyretmektedir.

 
Herkes video seyrediyor. Reklamlar, tanıtımlar, eÄŸlenceli ve öğretici viral videolar vs… DilediÄŸiniz format ve içerikte video sunmak size kalmış.

Videoya Erişim Kolaydır
 
Google’da yapılan 100 aramanın yaklaşık %70’i video sonuçlarından oluÅŸmaktadır (Marketing Week, 2012).
Müşteriler ürün ve hizmetlerinizi arıyor ve bunu yaparken büyük bir çoÄŸunluÄŸu online arama yöntemlerini kullanıyor. Google arama motoru, ÅŸirket web sitesi, mikro siteler ya da promosyon sayfaları önemli arama yöntemleri arasındadır. Ancak, Google’dan sonra en büyük ikinci arama motoru videoları barındıran Youtube’tur.
 
Video Kolayca ve Sıklıkla Paylaşılır
 

Twitter’da her dakika 700’den fazla Youtube videosu paylaşılmaktadır.

 
Facebook üzerinde günlük izlenen Youtube videoların süresi 500 yıldan fazla bir süreye tekabül etmektedir. Video paylaşımı sosyal medyanın önemli bir parçası olmakla birlikte sosyal medya da hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Ürününüzü ya da vermek istediğiniz mesajı kolay ve hızlı bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Video İçin Ayrılan Pay Artıyor
 
Önümüzdeki beş yıl içinde online video üretimlerinin online reklam harcamaları içindeki payı üçte birden fazla olacaktır (Borrell Associates Annual Benchmarking Results).
 
IAB Türkiye‘nin paylaÅŸtığı rakamlara göre 2015’te dijital reklam pazarının büyüklüğü yüzde 18,8 artışla 1,673 milyar TL’ye ulaÅŸtı. Bir önceki yıla oranla en büyük artış kaydeden kategorilerse sırasıyla mobil gösterim reklamları (%61,0), video reklamları (%33,6) ve oyun içi reklamlar (%30,6) oldu.
 
Rapordan öne çıkan diğer rakamlarsa şöyle;
 
  • Display reklam yatırımları 611,5 milyon TL
  • Display reklamlar kategorisinde gösterim veya tıklama bazlı reklam yatırımların payı 399,60 milyon TL
  • Video reklam yatırımları 134,6 milyon TL
  • Sponsorluk reklam yatırımları 45,9 milyon TL
  • Gelir paylaşımlı reklam yatırımları ise 31,4 milyon TL
  • Arama motoru görüntülü reklam yatırımları 303,7 milyon TL
  • Ä°nternette ilan sayfası reklam yatırımları 85,7 milyon TL
  • Oyun içi reklam yatırımları 8,5 milyon TL
  • Mobil opt-in SMS/MMS yatırımlarının düşüş oranı yüzde 15
  • E-posta reklam yatırımlarının düşüş oranı %3,5, hacmi 6,2 milyon TL

Büyük markalar, rekabet üstünlüğü yaratmak, marka bilinirliğini artırmak ve müşterilerine doğru mesajları daha hızlı ve akılda kalıcı bir yöntemle aktarmak için reklam ve tanıtım videolarına daha büyük bütçeler ayırmaktadır.
 
Video, Akılda Kalır ve Daha Kolay Öğretir
 
Tüketicilerin %60’ından fazlası satın almak istedikleri bir ürün hakkında bilgi veren, onları eÄŸiten bir video için en az iki dakika harcamaktadır (MarketingCharts.com). Videolar, insanların duygusal bir baÄŸ kurması ve harekete geçmesi için oldukça etkili bir yoldur. Tüketicilerin, web sitenizde daha fazla kalmasını da saÄŸlar.
 
Video Gerçek Zamanlı Geri Bildirim ve Etkileşim Sağlar
 
İnsanlar videolara yorum yapmayı seviyorlar ve bu durum tüketiciler hakkında önemli ipuçları vermektedir. Tepkileri ölçmenizi sağlayacaktır. Videolarda belirtilen yorumlar, satış ve pazarlama süreçlerindeki aksiyonlarınız için de önemli bir yol haritası olacaktır.
 
Video, Satın Alma Kararında Çok Etkili
 
AlışveriÅŸ yapanların %34’ü online video reklam ve tanıtım filmlerinden etkilenerek satın alma kararı vermektedir. Bu oran, benzer reklamları televizyonlardan seyredenlerde %16’dır (ReelSEO). Dolayısıyla, ürün ya da hizmetlerinizi web sayfalarınızda sunarken bu ürün ve hizmetler hakkında bilgi içeren videolarınızın “Satın Al” butonuna yakın olması anlamlı olacaktır:)
 
Video, Satış İçin Önemli Bir Yoldur
 
Alışveriş yapanlar arasında video izleyip satın alma kararı verenlerin oranı video izlemeyenlere göre %174 daha fazladır (Retail Touchpoints).
 
Video, Mobil Hayatın da Vazgeçilmezi
 
Online videolar, bütün mobil trafiÄŸin %50’sini kapsamaktadır. Bu oran, bilindik aÄŸlarda %69’a kadar çıkmaktadır (Bytemobile Mobile Analytics Report).
 

30 saniyelik bir video reklam filminin tamamen izlenme oranı %88.3’tür

 
(Araşdırma nəticələri).
Pazarlamacıların %85’inden fazlası yakın bir gelecekte mobil reklam bütçelerini artırmayı planladıklarını bildirmiÅŸtir (Association of National Advertisers and MediaVest). 
11:32 / 07.04.2016     Cap et  Çap et